enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Bilim Kurulu Üyesi Nurettin Yiyit’ten 4. doz açıklaması! Büyük dalga için sonbahara işaret etti…!

Bilim Kurulu Üyesi Nurettin Yiyit’ten 4. doz açıklaması! Büyük dalga için sonbahara işaret etti…!
18.08.2021 13:49
A+
A-

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, ‘daha önce yapılan aşıların işe yaramadığı’ şeklinde bir polemiğe dönüştürülmesinin çok yanlış olduğunu belirtti. Yiyit, önceki piklerde inaktif aşı ile korunduğumuzu söyledi.

Türkiye’nin en büyük pandemi merkezi olarak salgının başından bu yana on binlerce hasta tedavi eden Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi, Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Çekmeköy Devlet Hastanesi’nin Başhekimi ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, aşı takvimi ile ilgili 4’üncü doz aşıların açılması ve çocukluk çağındakilere Covid-19 aşılamaları ile ilgili Demirören Haber Ajansı’na önemli açıklamalarda bulundu.

Delta varyantının baskın hale geldiğine ve asıl büyük dalganın sonbaharda beklendiğine işaret eden Prof. Dr. Yiyit, “Delta varyantına hazır olabilmek için mRNA aşısının, yani BioNTech’in en az iki doz yapılmış olması gerekiyor. Biz bu dalgayı sonbaharda bekliyoruz eğer olacaksa. Sonbahara kadar herkesin iki doz BioNTech aşısının tamamlamasını istiyoruz. İnaktif virüs aşısı yani Sinovac olmak isteyenlerin ise Delta varyantından korunabilmek için iki doz aşı olması şu an için yeterli görünmüyor. Bu kişiler de üç doz Sinovac aşısı ya da iki doz Sinovac üzerine bir doz BioNTech aşısı yaptırmalı” dedi.

“4’üncü doz sadece seyahat engeli içindi, aşı yarıştırmak anlamsız”

Önceki gün açılan 4’üncü doz aşı hakkıyla ilgili oluşan kafa karışıklığına ise açıklama getiren Prof. Dr. Yiyit bunun, ‘daha önce yapılan aşıların işe yaramadığı’ şeklinde bir polemiğe dönüştürülmesinin çok yanlış olduğuna vurgu yaptı.

ETİKETLER: , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.