enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Candemir: Hiçbir meslektaşımı oy deposu olarak görmem

Candemir: Hiçbir meslektaşımı oy deposu olarak görmem
10.07.2021 15:35
A+
A-

Kocaeli Barosu 36’ıncı Olağan Genel Kurulu’nda Avukat Cihan Eroğlu’nun, genç avukatların oy deposu olarak görülmesine yönelik ifadelerine karşılık Başkan Bahar Gültekin Candemir, “Hiçbir meslektaşımı oy deposu olarak görmem” dedi

Kocaeli Barosu 36’ncı Olağan Genel Kurulu bugün Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım toplantı salonunda gerçekleştirildi. Mevcut Başkan Bahar Gültekin Candemir’in tek aday olduğu genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başladı. Genel kurula Başkan Bahar Gültekin Candemir’in yanı sıra yönetim kurulu üyeleri, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşaviri Necmi Özen, eski Baro Başkanları Sertif Gökçe ve Fahri Örengül, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda avukat katıldı.

“GENÇLER ARTIK BAROYU YANINDA İSTEMİYOR”

Genel kurulda baro yönetime eleştirilerde bulunan Avukat Cihan Eroğlu, “Bir meslek arkadaşımız saldırıya uğradı. ‘Avukat olarak abdestiniz var mı’ diye söylendi. Saldırıya uğrayan kişi genç bir meslektaşımızdı. Genç avukatlar neden bu çalışmanın içerisine girmedi? Neden gündeme getirilmedi? İcra memuru tarafından ayaklar altına alınmışken ben baroyu görmedim. Gençler artık baroyu yanında istemiyor. Sanık müdafi olarak baro avukatı gördü. Baro etik komisyonu kurulsun, bu hususlar değerlendirilsin. Kocaeli Barosu birlik ve beraberliğini sağlayabilmesi için en fazla iki dönemi daha var sonra tutamayız” dedi.

“MÜLAKAT YOKSA NEYE GÖRE ELENDİ?”

“Gençler yanında olan baro istiyor” diyen Eroğlu, “Baroya avukat alımıyla ilgili alınan arkadaşların kriter, değerleri vs. değil. Baromuza kayıtlı genç avukatlar yüzde 49’unu oluşturuyor. Genç avukatların sömürü, oy olarak görülmesi var. Bir genç meslektaşım bana gelerek nerede çalıştığını, nerede oturulduğu sorusu sorulduğunu iki gün sonra da elendiğini belirtti. Mülakat yoksa neye göre elendi? Elendiği söyleniyorsa burada bir sınav olması gerekir. Gençler yanında olan baro istiyor. Genç avukatlarla ilgili yok yere seçime gidiyoruz” ifadelerinde bulundu.

“MÜSAADE ETMEM”

Başkan Candemir ise iddialar ile ilgili, “İcra memurunun yaptığına karşı Kocaeli Barosu davaya katılma talebinde bulundu. Hukuk müşavirimiz takip etti. Farklı şeyler yapılabilir miydi? Ulaşır olmak çok kıymetlidir. Farklı şeyler varsa iletiniz. Hiçbir zaman gençler dahil hiçbir meslektaşımı oy deposu olarak göremem, müsaade de etmem. Bir seçim yapılması doğrudur, siz hesap sormak biz de hesap vermek zorundayız. İki tane genç meslektaşımızı torpille işe alım konusunda tüm kamuoyuna yayınlamak hassasiyet göstergesi midir? Biz bu görevi onur ve şerefimizle yapıyoruz. Aksini düşünen varsa büyük üzüntü duyarım çünkü geriye kalacak olan sadece şerefimiz” dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.