enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Kocaeli’de Taksiler Halinden Memnun…!

Kocaeli’de Taksiler Halinden Memnun…!
03.09.2021 11:30
A+
A-

Taksiciler yoğun çalışıyor. Vatandaşlar duraklarda taksi bulamamaktan şikâyet ediyor. Salgının ilk aylarında getirilen sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan taksiler ilk aylarda pek iş yapamıyordu. Kısıtlamaların kaldırılmasından sonra bile vatandaşlar genel olarak otobüse binmek yerine taksileri tercih ediyor. Son aylarda duraklarda taksi bulmak neredeyse imkânsızlaştı. İşler bir hayli iyi gidiyor.

Taksiciler kazançtan memnun

KAZANÇTAN MEMNUNLAR
Pandemi süreci çok sayıda esnafı mağdur etti. Birçok esnaf kısıtlamalardan dolayı işyerlerini kapatmak zorunda kaldı. Pandemiden hiç etkilenmeyen, işleri artan ve kazançları iyi olan tek sektör marketçiler, fırıncılar ve taksiciler oldu. Gazetemize konuşan İzmitli taksiciler kazançlarından son derece memnun. Vatandaşlar pandemi sürecinde virüs kapmamak için toplu taşımaya binmek yerine genel olarak taksileri tercih ediyor. Kısıtlamalardan muaf tutulan taksiciler yoğun çalışırken, duraklarda taksi bulmak neredeyse imkânsız hale geldi. Taksi şoförleri işlerin çok yoğun olduğunu dile getirirken, okulların açılmasıyla yoğunluklarının daha da artacağını söylüyor.

“GEÇİCİ Mİ KALICI MI BİLEMİYORUZ”
İzmit Park Taksi Durağı şoförlerinden Erhan Tarhan, pandemi sürecinde kısıtlama ve sokağa çıkma yasaklarından muaf olmalarına salgının ilk aylarında işlerinin pek olmadığını fakat son üç aydır çok yoğun bir iş yaptıklarını söyledi. Tarhan, “Yaklaşık 2,5- 3 aydır taksilere çok büyük rağbet olduğunu söyleyebilirim. Mesai saatleri içerisinde çok yoğunluk oluyor, gece saat ikiye kadar yaşanıyor bu yoğunluk. Gelip durakta oturamıyoruz ama durakta bir iki saat müşteri beklediğimiz günlerde yaşadık. Şuan ki yoğunluğumuz geçici mi kalıcı mı bilemiyoruz. Üniversitenin ve okulların açılmasıyla birlikte işlerimizin daha fazla artacağını bekliyoruz” dedi.

“2,5 YIL SONRA ZAM ALDIK”
Taksici esnafı Hasan Uslu ise taksicilere iki buçuk yıl sonra verilen zam konusunda görüşlerini açıkladı. Uslu, “2,5 yıldır zam almıyorduk. Gelen zam gayet normal karşılıyorum. Taksimetre açılış ücreti kilometre başı 4 liradan 5 liraya çıktı. Kısa mesafe 12 liradan 15 liraya çıktı. Vatandaşın zamma pek tepkisi yok. İşlerimizde yoğunluk var. Vatandaşın taksiye bakış açısı değişti. Taksiye binme kültürü arttı. Genel olarak öğlenden sonra yoğunluğumuz başlıyor” dedi. Uslu, İzmit şehir merkezindeki çalışmalardan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Güzergâhlar değiştiği için bazı vatandaşlar “ yolunuzu uzatıyorsunuz” diyerek tepki gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Taksilere 2,5 yıl sonra yapılan zammı vatandaşların da kabullendiğini belirtti “Vatandaş zam için tepki göstermedi” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.