enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Öteki Adaylar: Çok sesliliği yakalamalıyız

Öteki Adaylar: Çok sesliliği yakalamalıyız
10.07.2021 15:03
A+
A-

Kocaeli Barosu’nun 36’ıncı Olağan Genel Kurulu’nda adaylar konuşmalarını gerçekleştirdi. Genel kuruda konuşan ‘Öteki Adaylar’ oluşumundan Talip Kavak, “Çok sesliliği yakalamalıyız. Yönetime gelirsek, baroya güç vereceğiz” dedi

 Koronavirüs sürecinden dolayı üç kez ertelenmek zorunda kalan Kocaeli Barosu 36’ıncı Olağan Genel Kurulu Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Çarşaf liste şeklinde gerçekleşecek olan genel kurul öncesinde mevcut başkan Bahar Candemir Gültekin, tekrar aday oldu. Gültekin’in dışında bağımsız isimlerde yönetime talip olduklarını açıkladılar. İki bin 179 kişinin oy kullanma hakkının olduğu genel kurulda adaylar konuşmalarını gerçekleştirdi.

“ONUR VE MUTLULUK DUYMAKTAYIM”

Genel kurulda söz alan başkan adayı Bahar Candemir Gültekin, ”Hizmet bayrağını teslim aldığımız andan itibaren yol arkadaşlarımla birlikte Meslek kuruluşumuzun; Cumhuriyet değerlerine , Hukuka, Milletine, Ülkesine ve mesleğimize adanmış geleneğinin bir parçası ve bu şerefli emanetin muhafazasından en üst seviyede sorumlu olduğumuz bilinci ile hareket ettik. Sadece baromuza ve mesleğimize hizmet edinmeyi amaç edinerek çalıştık. Bugün  huzurunuzda ilk günkü heyecan ve motivasyonumla baromuza , mesleğimize ve hukuk devletine hizmet etmek , bir dönem daha görev talep etmek üzere baro başkanı adayı olarak bulunmaktan büyük bir onur ve mutluluk duymaktayım.

“EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTIK”

Görev süremiz içerisinde dayanışma, sevgi ve inançla meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm üretebilmek, Baromuzun kurumsal yapısını daha da güçlü hale getirebilmek için çalıştık. Bana ve birlikte görev yaptığım yol arkadaşlarıma deneyim katan, öğretici olan bu süre içerisinde samimiyetle ve gayretle elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Mali hesaplarımız da dahil olmak üzere tüm çalışmalarımızı siz meslektaşlarımıza duyurmayı şeffaflık anlayışımızın bir gereği saydık. Çalışmalarımız ile ilgili destek ve eleştirilerini paylaşarak bizleri güçlendiren değerli meslektaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

“KAOSUN İÇERİSİNE BIRAKILDIK”

Bu iki yılı aşan süreçte bir yanda sosyal devletin önemini iliklerimize kadar hissettiğimiz pandemi süreciyle diğer yanda ise Cumhuriyetin ve yargının vazgeçilmez kurumları olan barolarımızın yapılarının değiştirilmesine yönelik baskın yasa değişikliği çalışmaları ile karşı karşıya kaldık.  Savunma mesleğinin kronik hale gelen sorunlarının, savunma hakkının temsili bakımından yaşadığı engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik taleplerimize çözüm beklerken, savunmanın işlevsizleştirilmesi, susturulmasına yönelik tasarruflarla yaşanan bir kaosun içerisinde bırakıldık.

“MÜCADELE ETMEYE GAYRET ETTİK”

Ülkemizde hak arayan tüm vatandaşlarımız için hem barınak, hem çatı, hem kalkan hem de hak mücadelesinin bayrağı olan cübbelerimizin onuruna sahip çıkarak Demokratik Hukuk Devletinin varlığı ve geleceği için mücadele ettik. Bu mücadelenin aynı zamanda tüm vatandaşlarımızın Yargı önünde eşitlik, insan onuruna yakışır yaşam ve özgürlük mücadelesi olduğu bilinciyle ve sorumluluğuyla hareket ettik. Tarihi köklerimizde olduğu üzere esarete teslim olmayı değil  hak ,hukuk ve adalet için cesaretle mücadele etmeye gayret ettik.

“BİR DÖNEM DAHA”

Kutsallığını temsil ettiği üstün değerlerden alan, yargının kurucu ve zorunlu unsuru savunmayı temsil eden mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek için teminatı olduğumuz demokratik hukuk devletinin varlığı ve tüm mekanizmaları ile hayata geçirilmesi adına hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, insan hakları için, umutla ve yılmadan mücadele kararlığımızı yineliyor, hak savunucuları olan siz meslektaşlarımızdan, mesleğimize, baromuza ve ülkemize hizmet etmek için bir dönem daha görev talep ediyorum” dedi.

“UTANÇ KAYNAĞI OLACAK”

Gültekin’in ardından söz alan ‘Öteki Adaylar’ oluşumundan Avukat Selda İlgöz yaptığı konuşmada, “Bu konuşmamı Müzeyyen Boylu nezdinde tüm kadınlara adıyorum. İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğunu belirtip tüm kadınların bu sözleşmeyi takip etmesini belirtiyorum. Bizim mesleğimiz bütün halk mücadelelerinde yer alması gereken bir kurumdur. Yetkimizi kullandığımız için bölmeye çalışanlara bu genel kurulun ses verdiğini, onlara utanç kaynağı olacağını düşünüyorum. Benim bir baro hayalim var. Ben daha özneyle yanyana olan bir baro hayal ediyorum. Sorun kimin ise baro o sorunu çözecek kişinin yanında olmalıdır diye düşünüyorum. Daha ileri götürülmesi için çalışacağımı taahhüt ediyorum. Genç meslektaşlarımızın sorunları var. Hukuk fakülteleri çok fazla mezun verdi. Avukatların onurunu koruyacak bir meslek yaşantısı sürdürmek dileğiyle” dedi.

“NEDEN YÖNETİME BİAT ETMEK ZORUNDAYIM”

Öteki Adaylar oluşumundan Avukat Hüseyin Akbaş, “Genç meslektaşlarımızın sorunlarını gündemde tutmak istedik. Baro çalışmalarında onların sesi olacağımızı, onların taleplerini, sıkıntılarını daha yüksek sesle yönetimde sesi olacağımızı vaat ettik ve bunu yapmak istiyoruz” dedi. Avukat Murat Akça, “Bu seçimlerde 2 binden fazla eleştirisi olan meslektaşlarımızın kendi özgür iradeleriyle aday olmaları engelleniyor, 2 bin üyenin olduğu bir yerde bugün 13-14 tane aday çıkıyor. Adaylar nasıl çıkıyor? Bilmem ne kafelerde listeler oluşturulmaya başlanıyor” dedi.

“OY İÇİN YALVARMAM”

Eleştirilerine devam eden Akça, “Yönetim kurulu kendi kendine karar veriyor, yiyorlar içiyorlar afiyet olsun. Ben kimseye biat etmem, oy vereceksiniz diye yalvarmam. Ben kendi ismimi yazmaktan çekiniyorum. A,B,C siyasi görüşün olacak. Neden aday olmak için yönetime biat etmek zorundayım? Metin Bey bizim anamızı ağlatırken Bahar Abla bütün gücünü sarf ediyor. Delege gerekeni yapacak. İcra mahkemeleri taşınıyor. Bunları hiç konuşmuyoruz” şeklinde konuştu.

“GENÇLERİN İRADESİNİ YÖNETİME YANSITACAĞIZ”

Akça’nın ardından söz alan Öteki Adaylar oluşumundan Talip Kavak ise, “Biz öteki adaylar olarak genç arkadaşlarımız ile tanışmak istedik. Genç meslektaşlarımız yalnız. Birbirlerinden bile haberleri yok. Öteki adaylar olarak vaadimiz şudur, gençlerin iradesini yönetime yansıtacağız. Biz birilerinden destek almadık. Herkesten fikir alarak, kapı kapı dolaştık. Gençlere ulaşmak için sosyal medyayı kullanmak istedik. Bizim sadece adımız öteki. Kimseyi dışlamadık. Keşke birileri daha aday olsaydı. Çok sesliliği yakalamalıyız. Yönetime gelirsek, baroya güç vereceğiz” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.