enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Selüloz İş’te Murat Yürük güven tazeledi

Selüloz İş’te Murat Yürük güven tazeledi
10.07.2021 20:45
A+
A-

Selüloz İş Sendikası Kocaeli Şubesi 10’uncu Olağan Genel Kurulunda mevcut başkan Murat Yürük tek aday olarak girdiği kongrede güven tazeledi

Türkiye Selüloz Kağıt, Ağaç ve Ağaç Mamuller İşçiler (Selüloz İş) Sendikası Kocaeli Şubesi 10’uncu Olağan Kongresi İzmit Ömer Türkçakal Bulvarı üzerinde bulunan Emex Otel’de yapıldı. Mevcut Başkan Murat Yürük’ün tek aday olduğu kongre sonunda 3 kişilik yönetim kurulu, 3 kişilik denetim kurulu, 3 kişilik disiplin kurulu ve 56 kişilik üst kurul delegesi seçildi.

KONGREYE GENİŞ KATILIM

Toplam 109 üyenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongreye Türk İş İstanbul Birinci Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, Türk İş Kocaeli İl Başkanı Yakup Yıldız, Tek Gıda İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Ali Bostan, TEKSİF İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İlhan Özaydın, Selülöz İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Hasan Hüseyin Tatlı, Selülöz İş Çaycuma Şube Başkanı Bayram Kabuk, Başkan Vekilleri Özcan Demir, Fatih Özyurt,  Selülöz İş Sendikası İstanbul Şube Başkan Vekili Güven Hakan Temel katıldı. Kongrenin divan başkanlığını Sendikanın Genel Başkanı Aydın Parlakkılıç üstlenirken Başkan Yardımcılıklarını Bekir Tanrıkılulu ve Kemal Yıldırım, Katip üyeliklerini ise Aydın Kardaş ve Ahmet Erkul gerçekleştirdi.

TOPLU İŞ SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ

Kongrede ilk konuşmayı kongrenin tek adayı, Mevcut Başkan Murat Yürük gerçekleştirdi. Yürük konuşmasında, “Bildiğiniz gibi 2020 yılının Mart ayından itibaren olağanüstü koşullardan geçiyoruz. Tüm dünyayı her yönüyle etkileyen, İşçilerin yaşam ve çalışma koşullarını daha da zorlaştıran pandemi ve devamında gelen yasaklar nedeniyle genel kurulu planladığımız tarihte değil bugün yapıyoruz. Hatta yasaklarda dolayı durma noktasına gelen ve 9 aya kadar uzayan toplu sözleşme görüşmeleri olmuştur. Az önce de söylediğim gibi ülkemiz pandeminin de etkisiyle çok zor koşullardan geçmektedir. Özellikle de emekçiler çalışma yaşamında yaşadıkları sorunlara ek olarak, sağlık ve ekonomik zorluklara göğüs germek zorunda kaldılar” ifadelerini kullandı.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK”

Sözlerine devam eden Yürük, “Pandemide insanlara evde kal çağrıları yapılırken, emekçiler aksine daha yoğun ve uzun saatler işyerlerinde çalışmak zorunda kaldılar. Ancak bu dönem bir kez daha gösterdi ki, emekçilerin örgütlü olmaktan, sendikalı olmaktan başka çareleri yok. Sendikasız işyerlerinde bu dönemde emekçilerin yaşadıkları zorlukları hepimiz biliyoruz. Hal böyleyken, bizler ise neredeyse örgütlü olduğumuz işyerlerinin tamamında gerek kronik rahatsızlıkları dolayısıyla çalışamayan, gerekse de farklı gerekçelerle işlerinden uzak kalan üyelerimizin hak kayıplarına uğramamaları için elimizden geleni yaptık. Çözüm tektir o da sendikalı ve örgütlü çalışma hayatıdır” dedi.

“SAĞLIK HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

Selüloz İş Sendikanın Genel Başkanı Aydın Parlakkılıç, kongrede gerçekleştirdiği konuşmada, “Yaklaşık 1 buçuk yıldır pandemi koşullarında yaşıyoruz. Sağlık her şeyden önce geliyor. Türkiye’de çalışma yaşamında sorunlar saymakla bitmiyor. Her dönem bu sorunlara ya yenisi ekleniyor ya da haklarımız budanmaya çalışıyor. Kıdem tazminatı hiç gündemden düşmüyor. Bunun takipçisi olacağız ve sonuna kadar savunacağız. Sadece kıdem tazminatı hakkımız için değil, üyelerimizin haklarını korumak ve geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Son dönemlerde imzaladığımız toplu iş sözleşmeleri bunun göstergesidir. Kongremizin hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“KOCAELİ CAMİİADA ÇOK BAŞARILI İSİMLER ÇIKARDI”

Türk İş Kocaeli İl Başkanı Yakup Yıldız, Selüloz İş Sendikası bizim için çok önemli bir sendika diyerek “SEKA Kağıt fabrikasının kapanılması sürecindeki efsane dayanışmayı gördük. Genel kurulumuzun hayırlı olmasını diliyorum. Genelde Türk İş’in yerel politikası ile ilgili olumsuz bir durum varsa yerelde bu mücadeleye destek veriyoruz. Tezgah başında çalışan arkadaşlarımızın anıl terini yere düşürmemek için bir misyon üstlendik. Kocaeli’de sendikal camiada çok başarılı isimler çıkmıştır. Bunlardan biri de Adnan Uyar’dır. Ben bu görevi ondan aldım. Onun konuşacakları daha önemli” ifadelerini kullandı.

“ALIN TERİ BİZİM İÇİN HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

Türk İş İstanbul Birinci Bölge Temsilcisi Adnan Uyar ise Türk İş Genel Başkanının selamını getirdiğini ifade ederek başladığı konuşmasında, “SEKA mücadelesini yaparken fabrikamızda bir kapanma oldu. Çalışanların geleceği açısı bizim için çok değerliydi. Şimdi Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde çalışıyor. Bugün buradaysak onların duasıyla buradayız. Bizim Türk İş olarak birinci önceliğimizi bu ülkenin toprak bütünlüğü. Temsil ettiğimiz arkadaşlarımız adına, onların haklarını korumak gibi bir önceliğimiz var. Ne iktidardan yanayız, ne muhalefetten yanayız. Arkadaşlarımızın anıl teri bizim için her şeyden önemlidir” dedi.

“ÇANAKKAKE GEÇİLMEZ KADAR ÖNEMLİ”

Sözlerine devam eden Uyar, “Biz pandemide hayatını siper eden sağlık çalışanları ile beraber, sokaklar kirlenmesin diye çalışan belediye personeli arkadaşlarımız ile beraber, üretime devam eden arkadaşlar ile beraber bu ülkeyi ne kadar sevdiğimizi gösterdik. Bizim derdiğimiz siyaseti kendimize şiar edinmek değil. Bizim dertlerimiz var. Önceliğimiz vatan. Akdeniz göl olursa seviniriz. Azerbeycan’da bayrak dikilirse seviniriz. Bizim önceliklerimiz var. Kıdem tazminatı bizim için Çanakkale geçilmez kadar önemlidir” dedi.

“BİRİLERİ İSTİYOR DİYE SOKAĞA ÇIKMAYIZ”

Suskunluğumuz korkaklığımızdan değil adamlığımızdandır diyen Uyar, “Bizim sokağa inmemizi bir başkaları ülkeyi karıştıracak diye inmiyoruz. Ülkemizi seviyoruz. Sevmeye devam ediyoruz. Türk İş birileri istiyor diye sokağa çıkmaz. Ancak ilkelerimize dokunulursa bunun bedelini ödetmekten asla vazgeçmeyiz. Kim doğruyu yaparsa onların yanındayız. 2023-2053 diye hedef konuldu alkışlıyoruz. Ama biz sendikacıların da hedefi var. Bize düşen hedef bizden sonraki nesillere en uygun şartları sağlamaktır. Vergi yükünün çalışanlar üzerinden bir an önce kaldırılması lazım. Dünyanın en büyük 10 ekonomisine doğru ilerken bizim desteğimiz olmadan olmayacağını biliyoruz. Biz servetinize ortak olmak istemiyoruz. Saygı duyulmasını istiyoruz” dedi.

 

MURAT YÜRÜK’ÜN YÖNETİMİ

Murat YÜRÜK

Mustafa GÜREL

Hasan ÇETİNKAYA

 

DENETLEME KURULU

Aykut SOYBELLİ

Tuncay KABAOĞLU

Halit GÜÇLÜ

 

DİSİPLİN KURULU

Ali Osman KOÇ

Cüneyt KARACAN

Ercan BULGUT

ÜST KURUL DELEGELERİ

Murat YÜRÜK

Mustafa GÜREL

Hasan ÇETİNKAYA

Aykut SOYBELLİ

Tuncay KABAOĞLU

Halit GÜÇLÜ

Ercan BULGUT

Ali Osman KOÇ

Cüneyt KARACAN

Ender ÇORBACI

Bilal BAYRAKTAR

Onur KILIÇARSLAN

Hayrettin TAŞCI

Rıdvan Recep ÖZTORUN

Faruk KIVANÇ

Seyhun BURAK

Musa KARAKURT

Muştada AŞIK

Nazif KOÇ

Mustafa ÇETKİN

Gökhan TUNCER

Ömer KÜÇÜK

Emrah AKTAŞ

Ali SADIK

Necati CİNKILIÇ

Ali TURAN

Ali KARAKAŞ

Nihat YILDIZ

Hasan Ali KAHRAMAN

Alper KARATAŞ

İsmail EYİGÜL

Doğan SELVİ

Olcay ÖZGÜLEÇ

Necati BİNGÖL

Zafer DEMREL

Aydın KARDAŞ

Ali TEKİN

Samet YURDUSEV

Metin YOKUŞ

Ferhat UĞURLU

Ahmet ERKOL

Osman KOŞUN

Onur TAŞKIN

Ercan SALMAN

Ersel ARSLAN

Olcay ÇAYIROĞLU

Ahmet KORLU

Sinan KAHRAMAN

Adem Serdar ÖRÇEN

Özgür TAŞ

Kadir SEYMEN

Nejdet BEDER

Samet GÖKDEMİR

Onur KAYA

Abdullah YÖN

Arif ALTBAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.