enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Taliban Kabil’e girdiğini açıkladı! Dünya Afganistan’a kilitlendi!!

Taliban Kabil’e girdiğini açıkladı! Dünya Afganistan’a kilitlendi!!
15.08.2021 19:47
A+
A-

Taliban güçleri Afganistan’ın başkenti Kabil’e girdi. Örgüt, yönetimin ‘barışçıl’ yollardan devralınması için hükümetle görüşmeler yapıldığını açıkladı. Taliban’ın Başkanlık Sarayı’nın kontrolünü ele geçirdiği de belirtildi. Yaşanan gelişmeler sonrası dünya liderleri ve siyasiler tepkilerini sosyal medya ve basın aracılığıyla dile getirmeye başladı.

Afganistan’da yönetim Taliban’a geçiyor. Taliban güçleri sabah saatlerinde ülkenin başkenti Kabil’e girdi. Örgüt adına yapılan ilk açıklamada Kabil’in güç kullanarak değil ‘barışçıl’ ve müzakere yoluyla alınmak istediği duyuruldu.

Ardından Afganistan İçişleri Bakanlığı, yönetimin devri için müzakerelere başlandığı açıkladı. İçişleri Bakanı Vekili General Abdul Settar Mirzakval, “Yönetim, barışçıl şekilde geçici idareye teslim edilecek. İktidar geçişi barışçıl şekilde gerçekleşecek” açıklamasını yaptı.

Reuters haber ajansı, Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden ayrıldığını duyurmasının ardından Taliban’ın Başkanlık Sarayı’nın kontrolünü ele geçirdiği de açıkladı.

Dünya liderlerinden ilk tepkiler

Afganistan’da yaşanan gelişmeler sonrası dünya liderleri ve siyasiler tepkilerini sosyal medya ve basın aracılığıyla dile getirmeye başladı.

Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada, “Bölgenin ve en başta da Afganistan’ın bir an önce istikrara kavuşturulması için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Afganistan’dan Türkiye’ye gelen düzensiz göçmenlerle ilgili de konuşan Erdoğan, “Türkiye olarak İran üzerinden gerçekleşen ve giderek yoğunlaşan bir Afgan göçmen dalgasıyla karşı karşıyayız'” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden, nisan ayı ortalarında, 11 Eylül’e kadar tüm NATO ve Amerikan askerlerinin Afganistan’dan çekileceğini açıklamıştı.

Biden, ABD birliklerinin ülkeden çekilmesi sonrası Taliban’ın hızla başkent Kabil’e ilerlemesinin akabinde cumartesi günü bazı açıklamalarda bulundu.

Biden, “Afganistan ordusu ülkede kontrolü tek başına sağlayamayacaksa Amerikan askerlerinin bir sene ya da 5 sene daha Afganistan’da görev yapmasının faydası yok. ABD askerlerinin bir ülkenin iç savaşına müdahalede bulunması kabul edebileceğim bir şey değil” diye konuştu.

AB Komisyoneri Margaritis Schinas
Avrupa Birliği (AB) Komisyoneri ve Avrupa Halk Partisi üyesi Margaritis Schinas, Afganistan’daki gelişmelerle ilgili olarak göçmenlik ve iltica konularına atıfta bulundu.

Yunan siyasi, İtalyan gazetesi La Stampa’daki yorumlarına dikkati çekerek, “Avrupa’nın yeni bir göçmenlik ve sığınma mevzuatına ihtiyacı var. Gerekli değişiklikleri yapmak için bekleme süremiz doldu” ifadelerini kullandı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı

Afganistan’ın komşusu Pakistan’dan da Taliban’ın ülkedeki ilerleyişi konusunda bazı açıklamalar geldi.

İslamabad hükümeti bazı kesimlerce Taliban’a yardım ve yataklık yaptığı konusunda suçlamalara ve eleştirilere maruz kalıyordu.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zahid Hafız konuyla ilgili, “Afganistan’da giderek kötüye giden mevcut durumdan dolayı endişe içerisindeyiz. Ancak Büyükelçiliğimizi kapatma kararı almadık” diye konuştu.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı
AB’nin önce gelen ekonomilerinden Avusturya’dan da Afganistan’daki gelişmelere ivedi bir cevap geldi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Afganistan’daki istikrarsız durum ve iç karışıklığın sonucunun eninde sonunda Avrupa ve Avusturya topraklarına akacağını ifade etti.

Bakan Schallenberg ayrıca Afganistan haricinde Asya’daki komşu ülkelere de acilen destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Nobel ödüllü insan hakları aktivisti Malala Yousafzai

2014 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan en genç kişi unvanına sahip olan Pakistanlı insan hakları aktivisti Malala Yousafzai da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesini tam bir şok içinde izliyoruz. Kadınlar, azınlıklar ve insan hakları savunucuları için derinden endişe duyuyorum. Küresel, bölgesel ve yerel güçler derhal ateşkes çağrısı yapmalı, acil insani yardım sağlamalı ve mültecileri ve sivilleri korumalıdır” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.