enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Tüm dünyanın merak ettiği konuya prof. Şahin açıklık getirdi.

Tüm dünyanın merak ettiği konuya prof. Şahin açıklık getirdi.
10.08.2021 16:46
A+
A-

Koronavirüs vakalarının çok sayıda ülkede fırlamasıyla gözler bir kez daha aşı karşıtlarına çevrildi. Uzmanlar hızla yayılan Delta dışında yeni varyantların eli kulağında olduğu uyarısını yapıyor. BioNTech’in kurucusu Prof. Uğur Şahin ise, herkesin aklındaki soruya yanıt verdi.

Dünyayı haftalar içinde diz çöktüren koronavirüs salgınında Delta varyantıyla birlikte vaka sayısı 200 milyonu aşarken, can kaybı da 4 milyon 300 bini geçti. 2021’e girilmesiyle dünya çapında aşı kampanyalarına hız verildi, birçok ülke koronavirüs kısıtlamalarını kaldırdı. Ancak virüsün mutasyona uğramasıyla dengeler alt üst oldu.

35 milyon insana Covid-19 teşhisi konulan ABD’de, günlük vakalar ve hastaneye yatışlar, düşük aşılama oranlarıyla boğuşan ülkenin çeşitli bölgelerinde Delta varyantının hızla yayılmasıyla altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Reuters haber ajansının kamu sağlığı verilerine dayanarak yaptığı sayıma göre, koronavirüs vakaları geçen hafta yüzde 35 artarak arka arkaya üç gün boyunca ortalama 100 bin seviyesine ulaştı. Louisiana, Florida ve Arkansas, nüfus bazında geçen hafta en fazla yeni vaka bildiren eyaletler oldu.

ABD’de geçen hafta hastaneye yatışlar yüzde 40, can kayıpları yüzde 18 arttı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) alınan verilere göre Florida, Pazar günü 28 bin 317 vaka ile yeni bir günlük rekor kırdı.
Reuters analizine göre, Florida’daki hastaneye yatışlar sekiz gün üst üste rekor seviyelerde. Bazı okul bölgeleri öğrenciler için maske gerekip-gerekmediğini tartışırken, Florida’da çoğu öğrenci bu hafta sınıflara geri dönüyor.
Hastaneye kaldırılan çocukların sayısı ülke genelinde artıyor. Sağlık uzmanlarına göre bunun nedeni, Delta varyantının çocukları enfekte etme olasılığının orijinal Alfa türünden daha yüksek olması.
Virüs, kısa bir yaz durgunluğundan sonra ABD’lilerin hayatlarını bir kez daha alt üst ederken, hala isteksiz olanları aşılama yönündeki baskı yeni bir ivme kazandı.
AÇIK AÇIK UYARDI: DAHA KÖTÜ BİR VARYANT…
ABD’nin önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve Başkan Joe Biden’ın tıp danışmanı Dr. Anthony Fauci, aşı olmayanlar nedeniyle Delta’dan daha tehlikeli bir varyant gelişebileceği uyarısında bulundu.
Virüse değişmeye devam etme şansı verirseniz, daha kötü bir varyant elde edebileceğimiz bir güvenlik açığına yol açarsınız ve bu yalnızca aşılanmamışları değil, aşılananları da etkiler” diyen Fauci, ekledi:”Virolojide herkesin bildiği bir ilke var: Bir virüs, çoğalmasına izin vermedikçe mutasyona uğramaz. Neyse ki bizim için aşılar, özellikle sizi ciddi hastalıklardan koruma konusunda ve Delta varyantına karşı oldukça iyi sonuç veriyor.”
PROF. ŞAHİN: YENİ AŞIYA ŞİMDİLİK GEREK YOK
ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ise, mevcut aşının Delta varyantına karşı etkili olduğunu söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.