enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan ABD Başkanı Biden’ın skandal sözlerine sert yanıt…!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan ABD Başkanı Biden’ın skandal sözlerine sert yanıt…!
09.10.2021 14:18
A+
A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin terör örgütü YPG’ye yönelik operasyonlarıyla ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini iddia eden ABD Başkanı Joe Biden’e tepki göstererek, “Türkiye’yi suçlamak yerine ABD kendi yanlış politikalarından vazgeçsin. Ayrıca Amerikan halkına da kongresine de daha dürüst davransın” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Suriye ile ilgili başkanlık kararnamesinde Türkiye’nin bu ülkenin kuzeydoğusundaki askeri operasyonlarını “IŞİD ile mücadeleye sekte vurduğunu” söyleyerek eleştirmesi Türkiye’de tepkiyle karşılandı.

Biden’ın kongreye gönderdiği skandal kararnameyi eleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, açıklamalarda bulundu.

“Çavuşoğlu, “Amerikan yönetimi Kongre’ye mektup yollarken ya da Amerikan halkına bilgi verirken doğruyu söylemiyor” dedi.

Çavuşoğlu, “Türkiye’yi suçlamak yerine ABD kendi yanlış politikalarından vazgeçsin. Ayrıca Amerikan halkına da kongresine de daha dürüst davransın” ifadelerini kullandı.

Suriye’de olağanüstü halin uzatılması kararı

“Suriye’deki durum ve Suriye ile ilgili Ulusal Olağanüstü Hal Durumu’nun Devamına Dair Not” başlığını taşıyan ve Kongre’ye de gönderilen kararname esas olarak bu ülkenin ABD açısından oluşturduğu düşünülen ulusal güvenlik tehdidi nedeniyle 2019 yılında ilan edilmiş olan Olağanüstü Hal önlemlerinin bir yıl daha uzatılmasını düzenliyor.

Joe Biden ne demişti?

Başkan Joe Biden’ın imzasını taşıyan kısa başkanlık kararnamesi metninin ana bölümünde en önemli kısmı Türkiye’ye yönelik eleştiri oluşturuyor. Başkanlık kararnamesinde, Olağanüstü Hal önlemlerinin devamı kararına gerekçelerin belirtildiği satırlar şöyle:

“Suriye’deki ve Suriye ile ilgili konulardaki durum; özellikle de Türkiye Hükümeti’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda askeri harekat yürütme eylemleri; Irak ve Suriye’deki İslam Devleti’ni (IŞİD) yenilgiye uğratmak için sürdürülen mücadeleye sekte vuruyor ve siviller için tehlike oluşturuyor, bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı tehdit etmeyi sürdürüyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına sıra dışı ve olağan üstü bir tehdit oluşturmaya devam ediyor.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.